Zaplanuj emeryturę w Warszawie – wybierz się z nami na spacer

Emerytura może być zarówno ekscytująca jaki wymagająca. Może przynieść nowe wyzwania, doświadczenia, a także zupełnie nowe niepewności. Niezależnie od tego jaka ostatecznie się okaże zazwyczaj dla większości ludzi jest to czas inny niż pierwotnie przewidywali. Dla jednych stanowi  rozczarowanie, innych po prostu irytuje, a dla kogoś jeszcze innego emerytura to szansa na początek zupełnie nowego życia. Taką myślą Ernie J. Zielinski rozpoczyna jedną z wielu amerykańskich publikacji poświęconych planowaniu czasu i życiowej aktywności na emeryturze właśnie. Amerykanie oprócz inspirujących publikacji przy przedsięwzięciu jakim jest przygotowywanie się do emerytury do swojej dyspozycji mają porady przygotowanych coachów, liczne portale internetowe, na których mogą znaleźć podpowiedzi i kontakty do wyspecjalizowanych organizacji i instytucji. W Polsce takie refleksyjne i twórcze myślenie o emeryturze to wciąż rzadkość.

Jak zaplanować swoją emeryturę, by był to czas aktywny, inspirujący i stymulujący, który jednocześnie pozwala na złapanie oddechu realizację zapomnianych pasji?

Z tym pytaniem od lutego tego roku mierzą się w Warszawie uczestnicy prowadzonego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych ę  przedsięwzięcia Przetwórnia czasu wolnego.  Działanie realizowane jest dzięki wsparciu ArcelorMittal Warszawa w partnerstwie           z Mediateką Start – Meta.

Warszawa jest miastem, w którym z każdym miesiącem dzieje się coraz więcej. Pojawiają się kolejne inicjatywy społeczne, edukacyjne, kulturalne i rozrywkowe. Powstają się też nowe miejsca spotkań: kawiarnie, kluby, galerie, które zauważa potrzebę kierowania swoich propozycji do warszawskich seniorów. Niestety informacje o tym, co Warszawa oferuje seniorom nie zawsze trafiają do osób najbardziej zainteresowanych albo docierają do nich w przypadkowy sposób. Osoby przechodzące na emeryturę  nie wiedzą gdzie szukać możliwości realizacji własnych zainteresowań.
Przetwórnia powstała dla ludzi, którzy są w podobnej sytuacji – przeszli na emeryturę i szukają na nią pomysłu. Pomagamy łączyć poszukujących pomysłu i inspiracji na emeryturę z organizacjami i instytucjami, które są otwarte na inicjatywy aktywnych starszych osób.

Projekt traktuje zagadnienie „emerytury” w sposób złożony – od refleksji, poprzez pomysł na aktywne wykorzystanie czasu wolnego, plan i przejście do działania. Uczestnicy mają już za sobą cykl. Najpierw przyjrzeli się „emeryturze” od strony psychologii i filozofii. W trakcie warsztatu psychologicznego z Małgorzatą Jaskulak, zastanawiali się jak radzić sobie z emocjami, które towarzyszą zakończeniu pracy zawodowej i przejściu na emeryturę. Na kolejnym spotkaniu filozoficzną dyskusję na temat subiektywnego odczuwania czasu rozpoczęła z uczestnikami Marta Pawlaczek, stawiając pytanie: dlaczego czas płynie szybciej kiedy się starzejemy? W trakcie kolejnych warsztatów, uczestnicy poznali przykłady działań społecznych prowadzonych przez seniorów a później stworzyli własną definicję projektu społecznego. Wynika z niej, że najważniejsze są dobrowolność uczestnictwa, chęć dzielenia się swoimi doświadczeniami i wiedzą oraz potrzeba pomagania i współdziałania z innymi. W trakcie warsztatów pojawiły się pierwsze pomysły na akcje sąsiedzkie i projekty społeczne uczestników Przetwórni. – Co z nich wyniknie jeszcze nie wiemy. Ale jedno jest pewne, ze spotkania na spotkanie rośnie chęć zrobienia czegoś inspirującego dla Warszawy i jej mieszkańców – mówią uczestnicy.

W dalszej części działań, przewidziany jest wykład o planowaniu budżetu na emeryturze (spotkanie od będzie się 19.04 o godzinie 17.00 w Mediatece Start – Meta na warszawskich Bielanach przy ul. Szegedyńskiej 13 a), jak również otwarte spacery (nie tylko dla uczestników) po ciekawych miejscach, siedzibach organizacji pozarządowych i instytucjach, w których seniorzy będą mogli podpatrzeć sposoby działania i zainspirować się do realizacji własnych pomysłów (harmonogram i tematy spacerów znajdują się poniżej).

Od czego więc powinniśmy zacząć planowanie wolnego czasu na emeryturze? – Chyba od spokojnego rozejrzenia się dookoła siebie. Nie chodzi przecież o to, żeby natychmiast, łapczywie rzucić się w wir działań społecznych. Myślę, że warto złapać oddech, spotkać się z dawno niewidzianymi przyjaciółmi, przeczytać jedną z tych zawsze odkładanych na półkę książek. A potem sprawdzić co dzieje się w pobliskim domu kultury, przejrzeć gazetę wybrać się na spotkanie czy warsztat organizowane przez jedną z organizacji pozarządowych, zajrzeć do pobliskiej biblioteki i zapytać co można tam zrobić oprócz wypożyczenia książki. Warto zaryzykować i wybrać się do kawiarni na pokaz filmowy albo dyskusję, która z pozoru wydaję się być dla młodych ludzi. Polecam też rozmowy z sąsiadami, czasem okazuje się, że oni szukają wsparcia w realizacji jakiejś lokalnej akcji – radzi Karolina Pluta.

Harmonogram spacerów:
17.04 (wt) Oswajanie sztuki współczesnej – wizyta w galerii Zachęta.
godzina:orek 17.00, Pl. Małachowskiego 3
26.04 (czwartek) Projektowanie? Design? Wzornictwo? – wizyta w Fundacji Culture Shock
godzina 17.00, al. Na skarpie 15 lok 18
10.05 (czwartek) Jak włączyć się w działania międzypokoleniowe? – wizyta w Towarzystwie Inicjatyw Twórczych ę
godzina 17.00, ul. Mokotowska 55 lok 50
16.05 (środa) Czym może być wolontariat – wizyta w Stowarzyszeniu Mali Bracia Ubogich
godzina 17.00 ul. Generała Władysława Andersa 13 lok. 28
24.05 (czwartek) Akcja – edukacja – wizyta w Ośrodku Edukacji Muzealnej w Łazienkach
godzina 17.00 spotkanie przed Pałacem na Wyspie
28.05 (poniedziałek) Społeczna i kobieca strona Muranowa wizyta w Fundacji Centra
godzina 17.00 ul. Nowolipki 20

plus 19.04 (czwartek) wykład otwarty Zaplanuj swój budżet godzina 17.00 Mediateka Start – Meta, ul. Szegedyńska 13a

Udział w spacerach jest bezpłatny. Na spacer należy się zapisać najpóźniej na 3 dni przed planowaną datą zapisy telefoniczne: 516 543 707 lub droga mailową: karolina.pluta@e.org.pl

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>